Indlæser Begivenheder

Nana Fatou læser op fra sin digtsamling “Toubab”

30. maj | 13:20 - 13:35

ORDRIG – Sønderjyllands Bogfest inviterer Nana Fatou til at læse op fra sin digtsamling “Toubab”.

Den debuterende digter, Nana Fatou, læser op af digtsamlingen Toubab.

Toubab udkommer i foråret 2026.

I Toubab følger vi et jeg på en rejse, hvor grænserne for familie, venskab, økonomi og privilegier sættes på prøve. Undervejs dukker minderne om en lillebror op — en, der skulle have været med, men som mangler.

Nana Fatou, som er opvokset i Sønderborg, færdiggør sin uddannelse på Forfatterskolen i København i sommeren 2026. Efter gymnasietiden gik hun på Forfatterakademiet på Biblioteket Sønderborg.

Gratis – mød bare op

ORDRIG

Sønderjyllands Bogfest

Litteraturen  rykker ud i det fri, når Biblioteket Sønderborg inviterer til en festlig dag fyldt med litterære ildsjæle, fængslende oplæg og hygge ved havnekanten.
Lokale forfattere og udgivere præsenterer et stort udvalg af bøger og litteratur, som kan købes på dagen. Her vil der være rig mulighed for at opdage nye litterære stemmer og støtte lokale forfatterskaber, og du vil møde både digte og romaner såvel som fagbøger og historiske værker. Der vil desuden være et særligt fokus på bøger om Sønderjyllands særlige historie, skrevet af forfattere fra nær og fjern.

Begivenheden foregår her:
Biblioteket Sønderborg 
, Nørre Havnegade 15, 6400, Sønderborg

Læs mere om eventet og køb en evt. billet her.

Share This Event

10935264
DD
DAYS
HH
HOURS
MM
MIN
SS
SEC

Detaljer

Sted

  • Biblioteket Sønderborg
  • Nørre Havnegade 15
    Sønderborg, 6400 Danmark
  • Telefon 88724200
  • Se Sted hjemmeside