Indlæser Begivenheder

Kvinde om bord

26. november | 19:00 - 20:00

Sønderjyske kaptajnsfruer på langfart

Tag med på en rejse tilbage til 1800-tallets anden halvdel, hvor kaptajnsfruerne satte sejl på langfart sammen med deres mænd.

Historiker Mikkel Leth Jespersen dykker med udgangspunkt i sin nyeste bog, Kvinde om bord, ned i disse kvinders liv, deres oplevelser i eksotiske havnebyer, og hvad globaliseringen får af betydning for deres hverdag. Oplev en hidtil ukendt fortælling om kærlighed, kønsroller og kvindeidealer, der udfordrer den traditionelle søfartshistories stereotyper.

Vi får et unikt indblik i deres liv om bord på skibene og på rejser til destinationer som Buenos Aires, Cape Town, Singapore og Hongkong – langt fra deres hverdag i Sønderborg og Aabenraa.

Kvinde om bord var også nomineret til prisen ”Årets historiske bog 2024”.

Mikkel Leth Jespersen er historiker, ph.d. og formand for Historisk Samfund for Sønderjylland. Han har bl.a. været medforfatter og redaktør på tobindsværket Sønderjysk søfarts historie  og skrevet Dronningen griber magten .

Begivenheden foregår her:
Biblioteket Augustenborg 
, Stadionvej 8, 6440, Augustenborg

Læs mere om eventet og køb en evt. billet her.

Share This Event

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Detaljer

  • Dato: 26. november
  • Tidspunkt:
    19:00 - 20:00
  • Begivenhed Kategori:

Sted

  • Biblioteket Augustenborg
  • Stadionvej 8
    Augustenborg, 6440
  • Telefon 88 72 42 08
  • Se Sted hjemmeside