Indlæser Begivenheder

I forfatterens SPOR: Thorsten Krantz

4. juni | 16:00 - 18:30

Oplev den litterære lydvandring “Troldeskovens arv” i Egernsund sammen med Thorsten Krantz

Thorsten Kranz: Troldeskovens arv

Ved Marinas Minde møder du Anne, der ikke ved, hvor hun er på vej hen. Snart får I følgeskab af et lille, men vist væsen, som med sine nysgerrige spørgsmål og livskloge betragtninger guider jer gennem Troldeskoven. Thorsten Krantz har skrevet en magisk lydvandring, der ansporer til refleksioner over naturens forandringer og menneskets relation til omverdenen, og om de spor du trækker gennem livet.

Turen er ca. 3 km, dele af turen er i kuperet terræn

Billet inkl. let forplejning: 50 DKK

Mødested: Marinavej 1, 6320 Egernsund

I forfatterens SPOR

De otte litterære lydvandringer i SPOR er lige så forskellige som de forfattere, der har skrevet dem. I anledning af, at SPOR bliver lanceret, har du mulighed for at deltage i et særarrangement, hvor du kan opleve lydvandringerne fra projektet SPOR i fællesskab med fortællingens forfatter.

Inden lydvandringen vil forfatteren fortælle om arbejdet med teksten og om sine tanker bag fortællingen. Herefter går vi i forfatterens SPOR og begiver os i fællesskab af sted på lydvandringen – mens vi hver især oplever lydvandringen i vores egne høretelefoner.

Når lydvandringen er færdig, samles vi til en uformel Q&A, hvor du kan stille spørgsmål til forfatteren, mens vi nyder lidt godt til ganen.

Husk at medbringe smartphone og høretelefoner

Share This Event

5970310
DD
DAYS
HH
HOURS
MM
MIN
SS
SEC

Detaljer

Sted

  • Mødested
  • Ahlmannsvej ved Sildekulevej
    Gråsten, 6300
    + Google Maps