Det nye Byråd – Kommunalvalg 2021

Erik Lauritzen
Socialdemokratiet

Ellen Trane Nørby
Venstre

Jan Prokopek Jensen
Socialdemokratiet

Kjeld Stærk
Venstre

Didde Lauritzen
Socialdemokratiet

Daniel Staugaard
Venstre

Jesper Larsen
Socialdemokratiet

Tage Petersen
Venstre

Stephan Kleinschmidt
Slesvigsk Parti

Jesper Smaling
Socialdemokratiet

Thomas Worm Larsen
Venstre

Ganeswaran Shanmugaratnam
Socialdemokratiet

Peter Thomsen
Venstre

Tom Hartvig Nielsen
Socialdemokratiet

Bo Kleis Christensen
Nye Borgerlige

Charlotte Riis Engelbrecht
Socialdemokratiet

Vivi Brit Nielsen
Venstre

Erik Lorenzen
Socialdemokratiet

Stefan Lydal
Dansk Folkeparti

Kirsten H. Bachmann
Slesvigsk Parti

Kristian Beuschau
Socialdemokratiet

Erik Krogh
Venstre

Asger Romme Andersen
Enhedslisten

Niels Ole Bennedsen
Socialdemokratiet

Jimmy Simonsen
Venstre

Bjørn Allerelli Andersen
Socialdemokratiet

Kristian Bonefeld
Venstre

Preben Storm
Socialdemokratiet

Ingrid Johannsen
Venstre

Desalegn Tufa
Socialdemokratiet

Christel Leiendecker
Slesvigsk Parti

Socialdemokratiet

8241 – Erik Lauritzen, Blans
895 – Didde Lauritzen, Nybøl
975 – Jan Prokopek Jensen, Guderup
321 – Charlotte Riis Engelbrecht, Adsbøl
230 – Preben Storm, Rinkenæs
385 – Jesper Smaling, Dybbøl
305 – Niels Ole Bennedsen, Nordborg
298 – Bjørn Allerelli Andersen, Sønderborg
352 – Tom Hartvig Nielsen, Fynshav
320 – Erik Lorenzen, Broager

99 – Charlotte Grau, Sjellerup
317 – Kristian Beuschau, Sønderby
213 – Jesper Kock, Sønderborg
355 – Ganeswaran Shanmugaratnam, Dybbøl
503 – Jesper Larsen, Nordborg
201 – Morten Hansen, Nordborg
106 – Hanne Kliver Anker, Stevning
62 – Henrik Sohl, Broager
130 – Karen Mølbæk, Augustenborg
168 – Svend Erik Petersen, Vollerup

95 – Erling Taul Jensen, Augustenborg
82 – Ulrick Christiansen, Sønderborg
18 – Hans Jørgen Albrechtsen, Kværs
39 – Klaus Petersen, Sønderborg
37 – Birthe Lind, Sønderborg
27 – Jørgen Christensen, Sønderborg
225 – Desalegn Tufa, Sønderborg
151 – Else Christensen-Redžepoviæ, Blans
18 – Vilson Ferati, Nordborg

Venstre

5841 – Ellen Trane Nørby, Sønderborg
227 – Ingrid Johannsen, Gråsten
271 – Erik Krogh, Broager
180 – Claus Klaris, Dybbøl
721 – Kjeld Stærk, Sønderborg
492 – Tage Petersen, Fynshav
270 – Kristian Bonefeld, Vester Snogbæk
591 – Daniel Staugaard, Egernsund
455 – Peter Thomsen, Augustenborg

352 – Vivi Brit Nielsen, Sønderborg
461 – Thomas Worm Larsen, Sydals
142 – Maria Frost Andresen, Sønderborg
43 – Sarah Maria Grønbæk, Fynshav
110 – Mads Hagen, Sønderborg
90 – Ejler Skjerning, Nordborg
53 – Rasmus Banke, Broager
270 – Jimmy Simonsen, Nordborg
38 – Michael Haugaard, Sønderborg

100 – Mads Friis, Gråsten
24 – Helle Westergaard Andersen, Dybbøl
14 – Ebbe Fink-Nielsen, Drejby
56 – Lars Romsøe Grandt, Nordals
31 – Anne Loff Østergaard, Ullerup
58 – Christian Bock, Gråsten
28 – Peter F. Brodersen, Gråsten
56 – Karsten Schøn, Dybbøl

Slesvigsk Parti

2038 – Stephan Kleinschmidt, Sønderborg
138 – Christel Leiendecker, Broager
104 – Gerhard Bertelsen, Sønderborg
140 – Kirsten H. Bachmann, Nybøl
136 – Tom Holden Jensen, Hørup

26 – Marion K. Hansen, Sjellerup
57 – Niels Pallesen, Sønderborg
91 – Poul Harald Holm, Hundslev
102 – Nikolai Hartmann, Augustenborg
6 – Christian Warming Hansen, Sønderborg

18 – René Hansen, Dybbøl
25 – Jan Georg Hoff, Nordborg
4 – Arno Knöpfli, Asserballeskov
5 – Rainer Naujeck, Egernsund
47 – Jeremias Thomsen, Sønderborg

Det Konservative Folkeparti

389 – Jesper Højmark Esbensen, Sønderborg
62 – Mikkel Blønd Vestergaard, Augustenborg

67 – Søren Tylvad Andersen, Sønderborg
32 – Jens Liebe-Lindgreen, Tandslet

83 – Clara Blønd Vestergaard, Augustenborg

Nye Borgerlige

598 – Bo Kleis Christensen
229 – Svenja Karstensen

36 – Villy Beblein
284 – Tom Sivertsen

41 – Susanne Thomsen
38 – Steffen Pedersen

Sønderborglisten

11 – K. Erik Schlütt

Dansk Folkeparti

472 – Stefan Lydal
131 – Carsten Sahl Andersen

260 – Jan Rytkjær Callesen
57 – Emely Wind Thomsen

49 – Charlotte Liljeblad Pilegaard
163 – Dorthe Mehlberg

Liberal Alliance

73 – Marius Smoc, Ullerup

Socialistisk Folkeparti

256 – Jørgen Jørgensen
73 – John Hyrup Jensen

153 – Tina Fohlmann Brink
50 – Bjarne Eliasen

Fælleslisten

194 – Stine Duus Petersen
42 – Camilla Brejnbjerg Beier

15 – Søren Østergaard
22 – Luis Da Gama

Enhedslisten

278 – Asger Romme Andersen, Sønderborg
216 – Johanna-Maria Precht, Sønderborg

38 – Tenna R. Kristensen, Dybbøl

Alsisk Parti

37 – Bruno Clausen

Radikale Venstre

224 – Faisal Shojai, Augustenborg
21 – Carsten Mogensen, Dybbøl

58 – Anders Sonne, Sønderborg

Frihedslisten

77 – Vibeke Schou, Sønderborg